Hatırla Sevgili

Wardom.Org, bilgisayar güvenliği, forum ve büyük bilgi arşiviyle, bilginin tek adresi.
 1. MarcoS_

  MarcoS_ Forum Ustası

  Karma:
  0
  Katılım:
  26 Mayıs 2006
  Mesaj:
  6,118
  Beğeni:
  0
  Hatırla Sevgili

  1950' li yılların sonlarında İstanbul Büyükada' da yaşanan bir aşk hikayesi ve bunun çevresinde yaşananlar. Menderes Döneminin Türkiyesi' ni iki tarafı ile de alınan bir dizi. Yasemin' in babası Rıza, berberlik yaparken Adnan Menderes' in dikkatini çekmiş ve onun teklifi ile milletvekili olmuştur. Ahmet' in babası savcı Şevket ile çocukluk arkadaşı olan Rıza dönemin Türkiyesinde yaşananlar yüzünden Şevket ile neredeyse düşman olmuşlardır. Yasemin yıllardır adadaki komşuları olan Şevket Bey in oğlu Ahmet'e platonik bir aşk ile bağlıdır. Ahmet uzun yıllar yurtdışında kalmış ve Türkiye de çalışmak üzere ailesinin yanına adaya dönmüştür.
  Ahmet'in dönüşü Yasemin' i ne kadar mutlu etse de Ahmet döndükten kısa bir süre sonra fransız kız arkadaşı da gelmiştir. Ve Ahmet michelle' e evlenme teklif ederek nişanlanmıştır.

  Ahmet'in nişanlandığını öğrenen Yasemin yıkılmıştır ve uzun zamandır aşkını gizli bir isimle yazdığı günlüğü Michelle in eline geçmiştir. Michelle günlüğü okumuş ve ordaki kişinin Ahmet olduğundan da şüphelenmiştir.

  Tesadüf eseri bulunan günlükteki kişinin kendisi olduğunu öğrenen ve günlüğün de sahibinin Yasemin olduğunu öğrenen Ahmet' in hayatı birden bire bambaşka bir yönde değişmiştir.

  Dizideki tek gizli aşk yaseminin ki değildir.Yasemin' in en yakın arkadaşı Lale' nin abisi Necdet de uzun zamandır Yasemini sevmekte ama bir türlü bu hislerini ona açmayı başaramamıştır. Tam ona açılacakken Yasemin'in Ahmet'i sevdiğini öğrenen Necdet bu haber ile yıkılır. Yasemin ve Ahmet ailelerinin ilişkilerini onaylamamalarına rağmen görüşmeye devam ederler. Yasemin ve Ahmet i ailelerinin baskısına daha fazla dayanamazlar ve yurtdışında evlenmeye karar verirler fakat o sabah yapılan darbe ile ikisinin de hayatları bambaşka bir yönde değişir.

  Şevket, çocukluk arkadaşını darağacına yollayan kararı imzalarken Yasemin böyle bir durumdan sonra Ahmet'le mutlu olmasının mümkün olmadığını söyleyerek ondan ayrılır. Daha sonra bebeği ile ilgili Ahmetle konuşmaya çalışan Yasemin ona bir türlü ulaşamaz. Ahmet ise Babasının ameliyatı için Amerika' ya gitmek zorundadır. Gitmeden Yasemine geri döneceğini söyleyen bir mektup bırakır ama mektubu alan Nezahat bu mektuptan Yasemin'e hiç söz etmez. Yasemin ise karnındaki bebekle ne yapacağını bilemeyerek intihar etmeye karar verir. Necdet onu son anda bu durumdan kurtarır ve Yasemin in hamile olduğunu öğrenir. Ve Yasemin in sorununa onunla evlenerek bir çözüm bulur. Bu sırrı ise sadece Yasemin, Necdet ve Teo bilmektedir. Ahmet ise geri döndüğünde Yasemin' in evliliği ile yıkılır ve Bolu nun Kıbrısçık ilçesine Kaymakamlık yapmak üzere yola koyulur.

  Bu zaman içerisinde Menderes asılır. Rıza ve diğerlerinin hapisleri müebbet hapse çevirilir.

  1960 ihtilali, yargılama süreci ve en son Andan Menderes’in idamına kadar geçen dönemi tarafsız bir gözle anlatan dizi, 16. bölümünden itibaren 1966 yılından itibaren hikayesine devam edeecktir.
  Süleyman Demirel siyaset hayatının başlangıcında ve Bülent Ecevit CHP’deki yerini sağlamlaştırmaya başlamış. Cevdet Sunay ise Cemal Gürsel’in yerine Cumhurbaşkanı koltuğuna oturmuş. Üniversiteliler yeni oluşumlar içindeyken, işçiler de bir hareketlilik söz konusu. Hatırla Sevgili'nin kahramanları ise Türkiye'nin değişen sosyal ve kültürel yapısını aktaracak konumlardalar. Dünün çocukları, Işık, Deniz, Defne ve Harun büyüdüler birer üniversite öğrencisi oldular. Demokrat Partili Rıza Bey ise hapisten çıktı. Mehmet ve Sevim Türk aydınlarının o dönem içinde bulundukları dertlerin aynası olmaya devam ediyorlar. Nezahat, bir triko atölyesinin şefliğinde dördüncü yılını doldurdu. İşçiler cephesinde yaşananları onun hikayesiyle takip edeceğiz. Selma, Verem Savaş Dispanseri'nin başında. Kentleşmenin, göçün ve yoksulluğun büyüttüğü verem illetiyle mücadele ediyor. Dünün Yassıada savcısı Şevket, emekli olmasının ardından avukatlığa devam ediyor. Ayla ise artık iyi bir doktor aynı zamanda alımlı bir genç kadın. Melahat ve Kamil modaevlerinin başında. Keriman şöhret merdivenlerini hızla tırmanıyor. Büyük aşkın kahramanı Yasemin ise 1966 yılında bir vakit öğrencisi olduğu Akademi'de hoca. Aynı zamanda dört yaşına gelen Rüya'nın annesi. Ahmet, kaymakam olarak gittiği Kıbrıscık'daki görevine devam etmekte. Necdet'i ise Teo ve Lale'nin yardımıyla işlerini epey büyütmüş, pastaneler zinciri haline gelmekte olan işlerinin başında.


  Karakterler

  AHMET GÜRSOY

  Savcı Şevket Gürsoy ile Doktor Selma Gürsoy' un oğulları. Yurt dışında Lozan'da hukuk eğitimi almış bir avukat. Michelle adında kız arkadaşı ile nişanlandıktan bir süre sonra adadaki komşularının kızı Yasemin'e aşık olduktan sonra ondan ayrılır. Adnan Menderes ve Rıza Gürsoy' un kaza yaptığı uçakta o da yer alıyordu. Kazada Rıza Beyin ve Adnan Menderes' in hayatını kurtarır. Menderes kendisine bir iş teklif eder ancak bu teklifi reddeder. İhtilalden sonra Rıza Bey' in avukatlığını yapmak ister ama Rıza Bey bun kabul etmez. Bu yüzden ailesi ile kavga eden Ahmet bir süre Bristol otelinde kalır. Rıza beyin idam kararını onaylamasına çok kızan Ahmet, babası ile münakaşa ettikten sonra babası kalp krizi geçirir. Bundan kendini sorumlu tutan Ahmet babasının ameliyatı için yurtdışına gider. Gitmeden önce Yasemine mektup bırakır ama mektup, hiçbir zaman yasemin' in eline geçmez. Ahmet döndüğünde ise Yasemin' i Necdetle evlendiğini görür.

  YASEMİN ÜNSAL

  Demokrat Parti Milletvekili Rıza Ünsal' ın kızı. Çocukluğundan beri Ahmet'e uzaktan aşık olan Yasemin yıllar sonra aşkına karşılık bulur. Fakat bundan sonra gelişen olaylar onların birlikle olmalarına izin vermez. Resme kabiliyeti olan Yasemin Güzel Sanatlar fakültesi öğrencisidir. Babasının hapse girmesi ile ailesine maddi yönden destek olması için Necdetlerin pasta hanesinde çalışmaya başlar. Yasemin' in adadaki yüzme yarışlarına katıldığını da biliyoruz. Babasının idam kararı üzerine Ahmet' in babasının bu kararı veren kişilerden biri olması sebebiyle mutlu olamayacaklarına inanarak Ahmet' ten ayrılır. Ama hesaba katmadığı şey Ahmet' ten hamile kaldığıdır. Son bir kez ona durumu anlatmaya gittiğinde. Selma Yasemin' e Ahmet' in onu görmeek istemediğini söyler ve Yasemin ne yapacağını bilemez. Ertesi gün adaya giderek intihar etmeye kalkışır. Son anda Necdet onu kurtarır ve bebeğin gayrimeşru doğmaması için ona evlenme teklif eder. Yasemin başta bu teklifi kabul etmese de daha sonra evlenmeyi kabul eder.

  NECDET

  Yasemin' in en iyi arkadaşı Lale' nin abisi, aile dostlarının oğlu. Adada babasını pasta hanesini işletirken İstanbul'da bir şube açmaya karar verir ve İstanbul' a gider. Uzun zamanlardan beri Yasemin' e gizli bir aşkla bağlandığını biliyoruz. Bunu ise en yakın arkadaşı iş ortağı Teodan başka bilen yok. Tam Yasemin'e hislerini açıklayacağı sırada onun Ahmet'i sevdiğini öğrenir. Bu durum ona her ne kadar zor gelse de gene de her zaman Yasemin' in yanında yer alarak ona destek olur. Yasemin' in hamile olması üzerine ona evlenme teklif eder ve Yaseminle evlenir.
   
  #1
 2. MarcoS_

  MarcoS_ Forum Ustası

  Karma:
  0
  Katılım:
  26 Mayıs 2006
  Mesaj:
  6,118
  Beğeni:
  0
  RIZA ÜNSAL

  Yasemin'in babası, Nezahat'in eşi, Şevket'in çocukluk arkadaşı ve Ada'da komşusu. Adnan Menderes'le berberliğini yaparken tanışmış, daha sonra DP millet vekili olarak siyasette aktif rol almıştır. Nezahat, Şarkıcı Keriman Kızıltan ile gizli ilişkilerini öğrendiğinde evliliğini korumak için Rıza'ya birşey demez. İhtilal sonrasında tutuklanır. Yassıada mahkemeleri gizli aşka bu kadar anlayışlı yaklaşmaz ve tüm milletvekillerinin ilişkilerini kamuoyuna teşhir eder. Hem Nezahat'e hem diğer herkese karşı mahçup olan Rıza, Yassıada'da kendini banyoya asarak intihar etmeye kalkar fakat başarısız olur. Mahkeme sonucunda idam kararı verilen Rıza Ünsal'ın cezası, MBK tarafından müebbet hapse çevirilir. Kayseri Cezaevinde 5 yıl kaldıktan sonra sağlık durumundan tahliye edilir. İstanbul'a gelince zaatüre olduğu ortaya çıkar. Bir süre dispanserde kalır. Nihayet kesin olarak eve döndüğünde karşısında bambaşka bir Nezahat bulur; aklı fikri işinde olan bir iş kadını. Bu ilgisizliğe daha fazla tahammül edemez ve Keriman ile yeniden görüşmeye başlar. Nezahat bunu öğrenince boşanırlar. Ayrıca Rıza, Koç Anadol otomotiv şirketinde üst düzey yetkili pozisyonuna gelir.

  ŞEVKET GÜRSOY

  Savcı Şevket Bey Demokrat Parti karşıtı biridir. Kız kardeşi Sevimle ile birlikte takma adla iktidar aleyhine yazılar da yazmıştır. İhtilal sonrasında demokrat partililerin yargılanmasında Savcılık yaparak çocukluk arkadaşının idamına hükmedecek olan kararı imzalamış ve bu durumun azabı ile kalp krizi geçirmiştir.

  NEZAHAT ÜNSAL

  Yasemin'in annesi ve Rıza' nın eşi. Sadık, vefalı ve müşfik bir evhanımı. Kocasının gizli ilişkisini bilmesine rağmen onu zor duruma koymamak için tek kelime etmemiş, ailesinin geçirdiği zor günlerde örgü yaparak ve eski elbiselerini satarak ailenin bütçesine katkıda bulunmaya çalışır. Yasemin' in Ahmetle mutlu olamayacağını düşünerek Ahmet' in Yasemin' e yazdığı mektubu Yasemin'den saklar.

  SELMA GÜRSOY

  Ahmet'in annesi Şevket Beyin doktor eşi. Kocasının verdiği kararlarda sürekli ona destek olan onun kadar Demokrat Partiye karşı olan bir eş. Ahmet' in Yasemin ile birlikteliğine şiddetle karşı çıkar. Yasemin' in ondan ayrılmasını söylemek için onların evlerine gitmiştir. Daha sonra Yasemin Ahmet' i görmeye geldiğinde Yasemin'e yalan söyleyerek Ahmet' in onu görmek istemediğini söylemiştir.

  SEVİM GÜRSOY

  Muhalif gazeteci. Şevket Gürsoy'un kızkardeşi, Ahmet'in halası. Farklı dönemlerde iki kez hakkında tutuklama kararı çıktı. Çalıştıkları gazetelerin birbirinin ardı sıra kapanması sonucu 60larda sol görüşlü Yol Dergisi'ni çıkarmaya başladılar. 70li yılların siyasî çalkantıları ve üniversite olayları içinde aktivist gençlere en çok destek olan karakterlerden biridir.
   
  #2
 3. MarcoS_

  MarcoS_ Forum Ustası

  Karma:
  0
  Katılım:
  26 Mayıs 2006
  Mesaj:
  6,118
  Beğeni:
  0
  RÜYA AYGÜN

  Yasemin ile Ahmet'in kızı. Dünyaya gelmesinin birinci nedeni Yasemin ve Ahmet'in 59 yazındaki aşkları. 27 Mayıs darbesinden sonra Yasemin ve Ahmet'in yollarının ayrılması ve bir dizi yanlış anlaşılma sonucu babasız doğma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Hatta Yasemin bir dönem intihar etmeyi ve kürtaj yaptırmayı bile düşündü. Fakat dünyaya gelmesinin ikinci nedeni olan Necdet, Yasemin'i bu zor durumdan kurtararak formal bir evlilik teklif etti. Rüya'ya kendi soyadını verdi ve 5 yıl boyunca onu kendi kızı gibi yetiştirdi. Çocuğun biyolojik babası olan Ahmet'inse ne yazık ki bunların hiçbirinden haberi yoktu.

  MEHMET TANDOĞAN

  Eski binbaşı. Nezahat'in erkek kardeşi, Yasemin ve Işık'ın dayısı, Deniz'in babası. 1959 yılında Deniz'i Galatasaray Lisesi'ne getirdi ve Ankara'daki görevine geri döndü. 27 Mayıs Darbesi'nde Demokrat Parti milletvekili Rıza Ünsal'ın akrabası olduğu için ordudan emekli edildikten sonra İstanbul'a taşındı ve kendine meslek olarak gazeteciliği seçti. Sevim Gürsoy'la Yol Dergisi'ni çıkmaya başladılar.

  LALE AYGÜN

  Yasemin' in en yakın arkadaşı.Necdet'in kardeşi.Yaseminin Ahmet'e olan aşkını bildiği için Yaseminle Necdet'in evlenmesine ilk önce razı olmasa da Necdet'in uydurduğu bir yalanla evliliği kabullenir.Evliliğin formalite olduğunu bilmiyor.Necdetle beraber pastanede çalışıyor.

  AYLA GÜNDÜZ

  Terzi Annesi ve amcasıyla birlikte adada yaşıyordu.Selma'nın yanında ona doktorluk adına yardım ediyorken Selmagilin İstanbul'a taşınması yüzünden (Ayla'nın da isteğiyle)İstanbul'a taşınmak zorunda kaldılar.Ahmet'e aşık.Ahmet kıbrısçık'a gider ve orda salgınlaşan kolera hastalığının tedavisi için Ayla'dan yardım ister.Bunun üzerine Ayla da Kıbrısçık'a gider.Ahmet de koleraya yakalanınca Ayla hem ordaki hastalara hem de Ahmet'e yardım eder.Gideceği zaman Ahmet'e evlenme teklif etti.Ahmet de Yasemin yüzünden kafasının karışık olmasına rağmen teklifi kebul etti ve evlenmeye karar verdiler.

  IŞIK ÜNSAL

  Rıza Ünsal ve Nezahat Ünsal'ın kızı.Yasemin'in kardeşi.Yaseminle Ahmet'in aşkının en büyük tanığı.Yasemin'in sırdaşı ve Defne'nin en yakın arkadaşı.Babasının idamına karar verilmesi ve o dönemlerde yaşadıkları sıkıntılar yüzünden çocukluğu ağır geçmiş bir kız.Gazetecilik okuyor ve fotoğraf çekmeye bayılıyor.Yaşarla olan ilişkisi yüzünden annesinden,babasından ve özellikle de Deniz'den aldığı tepkilere rağmen ilişkisini devam ettiriyor.

  DENİZ TANDOĞAN

  Mehmet'in oğlu, Yasemin ve Işık'ın kuzeni. Mehmet onu, 1959'da Galatasaray Lisesi'nde yatılı okumak üzere Ankara'dan İstanbul'a getirir. Hafta sonları da halasının evinde kalacaktır. Ama annesi vefat ettiği için babasıyla büyüyen ve ona çok bağlı olan Deniz, bu ayrılığı kolay kaldıramaz. Neyse ki kuzeni Işık, Bütükada'ya geldiği günlerde tanıştığı Defne ve lisede tanışacağı Harun'la çok iyi arkadaş olur ve yalnızlığını unutur. 27 Mayıs'la birlikte babası da İstanbul'a gelir. 1966 sonrası, İÜ Hukuk Fakültesi'nde sol hareketin öncüsü olan Deniz Gezmiş isimli gençle isim benzerliği nedeniyle sık sık karıştırılmaktadır. Deniz'in Defne, Harun ve Işık'la sıkı dostlukları devam eder. Eylemlerde ve olaylarda hep birlikte hareket ederler. Bu arada Deniz'le Defne'nin birbirlerine karşı olan duyguları da giderek kuvvetlenmektedir.

  DEFNE GÜRSOY

  Gürsoy'ların kızı, Ahmet'in kız kardeşi.Ahmet'in Yaseminle olan aşkının tanığı.Işık'ın en yakın arkadaşı.İÜ Hukuk öğrencisi.Arkadaşlarıyla birlikte birçok eyleme katıldı.Ailesinin onu Türkiye'deki olaylara dahil etmek istememesi yüzünden Lozan'a gönderilmek istendi, fakat o evi terkedip Lozan'a gitmedi.Denizle olan ilişkisinden babasının haberi var.

  YAŞAR

  Harun'un eski bir arkadaşı. İÜ öğrencisi, sağcı ve Fatsalı bir genç. Olaylara karşı apolitik tavır takınan ve eylemlerin sadece fotoğrafını çekmekle ilgilenen Işık'la oldukça samimidir . Bu yüzden Defne, Deniz ve Harun'la bu birbirlerine karşı giderek bilenirler. Kendi arkadaş grubundaki diğer sağcı gençlerin Mehmet'i (Işık'ın dayısı, solcu gazeteci) dövmesi üzerine Işık'la farklı dünyaların insanları olduğunu düşünür ve ilişkileri güçlenmeden ayrılmayı düşünür. Sonra ikisi birlikte konuşarak çevreye aldırmadan arkadaşlıklarını devam ettirmeye karar verirler.

  HARUN

  Deniz'in Galatasaray Lisesi'nden arkadaşı. İTÜ öğrencisi.

  TEO

  Necdet'in en yakın arkadaşı, ortağı ve sırdaşı.Necdet'in en zor anlarında ona hep destek olur.Necdet'in Yaseminle olan evliliğinin formalite olduğunu ve Rüya'nın da Ahmet'in kızı olduğunu biliyor.

  GÜZİDE YILDIZ

  Cordon Bleu'da pastacılık okumuş pastacı kız. Necdet'in Asude Pastanesi'ne ilk olarak müşteri olarak gelir ve tüm ürünlerini tadarak pastane yöneticilerine görüşlerini bildirir. Daha sonra da iş başvurusunda bulunmak istediğini anlatır. Necdet ve Teo onu çok tuhaf bulsalar da, yeni tatlar yaratmak isteyen ve pastacılık alanında ihtisas yapmış eleman arayan Lale bu iş teklifini diğer ortaklara da kabul ettirir. Güzide, kendi hakkındaki önyargıları yıktıktan sonra kısa sürede kendini sevdirir. Lale'yle de çok samimi arkadaş olur. Fakat kimseye söylemediği bir sırrı vardır, Necdet'ten çok hoşlanmaktadır. Yasemin'le Necdet'in evliliğinin formaliteden ibaret olduğunu farkedince de duygularının karşılıklı olup olmadığından emin olmak için harekete geçer.
   
  #3
  - Yönetici düzenlemesi: : 6 Ağustos 2007
 4. MarcoS_

  MarcoS_ Forum Ustası

  Karma:
  0
  Katılım:
  26 Mayıs 2006
  Mesaj:
  6,118
  Beğeni:
  0
 5. MarcoS_

  MarcoS_ Forum Ustası

  Karma:
  0
  Katılım:
  26 Mayıs 2006
  Mesaj:
  6,118
  Beğeni:
  0
 6. henry_99

  henry_99 Forum Ustası

  Karma:
  1
  Katılım:
  4 Haziran 2006
  Mesaj:
  10,836
  Beğeni:
  1
  İlk başlarda baktım biraz tarihi özellik taşıdığından ama sonra işi aşka meşke vurdular:)
   
  #6
 7. Makaveli

  Makaveli Forum Ustası

  Karma:
  1
  Katılım:
  20 Aralık 2004
  Mesaj:
  14,063
  Beğeni:
  0
  O Başroldeki Kız Hoşuma Gidiyor Diye Biraz Baktım Ama Olmadı Seyredemedim:)

  Dizi Müziğine Bayılrırm Ama:D
   
  #7
 8. DaFnE

  DaFnE Daimi Üye

  Karma:
  1
  Katılım:
  22 Temmuz 2007
  Mesaj:
  344
  Beğeni:
  0
  ya ben yönetmenine çok saygı duyuyorum çok cesur bi insan...dizideçok güsel:)
   
  #8
 9. carlito08

  carlito08 En Agresif Üye

  Karma:
  1
  Katılım:
  4 Haziran 2006
  Mesaj:
  4,940
  Beğeni:
  0
  izleyemediğim için pişman olduğum 3. dizi ( birincisi lost, ikincisi Kurtlar vadisi:D)
  Deniz Gezmiş'in Tıpatıp aynısını bulmuşlar yav! onun için bikaç kere izleme fırsatı buldum.
  son bölümünü izledim. ve daha öncekileri izlemediğim halde; o çocuğun ,faşistler tarafından bıçaklandığı yerde hüngür hüngür ağladım:(
  harika bir dizi. CD'lerine sahip olan birisi varsa PM atsın:)
   
  #9
 10. cerenrock

  cerenrock Cool Üye

  Karma:
  1
  Katılım:
  20 Mayıs 2008
  Mesaj:
  191
  Beğeni:
  0
  YORUMA GEREK YOK tek kelime:muhteşem
   
  #10
 11. PatRoN.SanDoKaN

  PatRoN.SanDoKaN Forum Ustası

  Karma:
  1
  Katılım:
  17 Aralık 2007
  Mesaj:
  4,430
  Beğeni:
  0
  _KnIGHT_ ben bu dizinin oyuncularını sevmiyom ve izlemem... SEn izliyormusun :) ?
   
  #11
 12. ∞WoLfaL1x∞

  ∞WoLfaL1x∞ Forum Ustası

  Karma:
  1
  Katılım:
  18 Haziran 2006
  Mesaj:
  7,037
  Beğeni:
  0
  Nasıl oluyorda bu dizi tıraşlamadan, bu halde yayınlatılıyor aklım hayalim almıyor.:rolleyes:
   
  #12
 13. N1RVANA

  N1RVANA Daimi Üye

  Karma:
  1
  Katılım:
  15 Mayıs 2008
  Mesaj:
  480
  Beğeni:
  0
  karma veremiyorum

  çk tşk ederim
   
  #13
 14. jeroxi

  jeroxi Forum Kalfası

  Karma:
  1
  Katılım:
  3 Mayıs 2006
  Mesaj:
  846
  Beğeni:
  0
  Paylaşımın için teşekkürler. Güzel dizi... +k
   
  #14
 15. lavinya_

  lavinya_ Forum Kalfası

  Karma:
  1
  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesaj:
  840
  Beğeni:
  0
  tarih hatası olsada idare eder


  örtpas edimeyecek hataları olan bir dizi..
   
  #15
DİKKAT! Sözlük bölümündesiniz. Bu bölüme yazacağınız mesajlar sözlük formatında olmalı ve tanım içermelidir.

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...